Що таке система контролю й керування доступом (СКД)?

Звичайно, під поняттям замок може приховуватися маса пристроїв, що зачаровують прохід у приміщення (здання, територію тощо). Всі ці пристрої в системах контролю доступу позначаються терміном виконавчі пристрої.
Виконавчим пристроєм може бути власне замок (електромеханічний або електромагнітний), електромеханічна засувка, турнікет, шлагбаум тощо.
Власне будь-яка СКУД призначена для того, щоб автоматично пропускати тих, кому це належить, і не пропускати тих, кому це заборонено. СКУД дає змогу в будь-який час забезпечити контроль за ситуацією, лад, безпеку персоналу та відвідувачів, збереження фінансових цінностей та інформації. Всі відмінності наявних систем складаються в тому, наскільки надійно, якісно, і зручно для користувача виконують функції системи контролю доступу.
Тепер коротко про деякі терміни, що застосовуються в описах на системи контролю доступу.
Визначення СКУД
Системою контролю й керування доступом (СКУД) називається сукупність програмно-технічних засобів і органічно-методичних заходів, за допомогою яких розв'язується завдання контролю й керування відвідуванням окремих приміщень, а також оперативний контроль переміщення персоналу та часу його перебування на території об'єкта. Дійсно, СКУД це не тільки апаратура та програмне забезпечення, це продумана система керування рухом персоналу.
ідентифікатор користувача
Це певний пристрій або ознака, за яким визначається користувач. ідентифікаторами можуть бути магнітні картки, безконтактні проксимиті карти, брелоки Touch Memory, різні радіобрелки, зображення райдужної оболонки ока, відбиток пальця, відбиток долоні та багато інших фізичних ознак. Кожен ідентифікатор характеризуються певним унікальним двоїчним кодом. У системі кожному коду ставиться відповідно інформація про права та заслуги власника ідентифікатора. Зараз застосовуються такі типи карток:
Безконтактні радіочастотні (PROXIMITY) карти — найбільш перспективний у цей момент тип карток. Безконтактні картки спрацьовують на відстані та не вимагають чіткого позиціювання, що забезпечує їхню стійку роботу та зручність використання, високу пропускну здатність. Зчитувач генерує електромагнітне випромінювання певної частоти та під час внесення карти в зону дії зчитувача, це випромінювання через вбудовану в мапі антену заживляє чип картки. Отримавши необхідну енергію для роботи, карта пересилає на зчитувач свій ідентифікаційний номер за допомогою електромагнітного імпульсу певної форми та частоти.
Магнітні картки — найпоширеніший варіант. Є карти з низькокоерцитивною та висококоерцитивною магнітною смугою та записом на різні доріжки.
Карти Віганда — названі за ім'ям вченого, який відкрив магнітний сплав, що має прямокутну петлю гістерезису. Усередині карти розташовані відрізки дроту з цього сплаву, які, під час переміщення повз них зчитувальної головки, дають змогу рахувати інформацію. Ці картки довговічніші, ніж магнітні, але й дорожчі. Один із вад — те, що код у карту занесено під час виготовлення раз і назавжди.
Штрих-кодові картки — на карту наноситься штриховий код. Є складніший варіант — штрих-код закривається матеріалом, прозорим тільки в інфрачервоному світлі, зчитування відбувається в ІЧ-області.
Ключ-брелок «Touch memory» — металева таблетка, всередині якої розташований чип ПЗП. Під час торкання таблетки зчитувача, з пам'яті таблетки в контролер пересилається унікальний код ідентифікатора.
Одна й та ж картка може відчиняти як двері, так і слугувати «ключом» для декількох дверей. Для тимчасових працівників і відвідувачів оформляються тимчасові або разові «пропуски» — картки з обмеженим терміном дії.
Докладні описи ідентифікаторів і карток виробництва фірм HID представлені в каталозі обладнання СКУД.
Зчитувач
Пристрій, призначений для зчитування інформації з ідентифікатора, і передавання цієї інформації в контролер СКУД.
Докладні описи зчитувачів виробництва фірм HID і ATV представлені в каталозі обладнання СКУД.
Точка проходу
Деяка перешкода (бар'єр), обладнана зчитувачем і виконавчим пристроєм. Точка проходу може бути повністю контрольованою й контрольованою на вхід. У першому випадку прохід обладнується двома зчитувачами — на вхід і на вихід. У другому разі — тільки зчитувачем на вхід, вихід відбувається вільно або за кнопкою RTE.
Кнопка RTE
Кнопка «ВИХ» (Request To Exit) слугує для примусової роздільної здатності перетину точки проходу, тобто, простіше кажучи, відкривання виконавчого пристрою. Водночас факт відкривання фіксується в пам'яті контролера, але хто саме пройшов невідомо. Такі кнопки ставляться для забезпечення безперешкодного виходу з приміщень.
Контролер СКУД
Контролер — це серце СКУД. Пристрій, призначений для оброблення інформації від зчитувачів ідентифікаторів, прийняття рішення, і керування виконавчими пристроями. За способом керування контролери СКУД діляться на три класи: автономні та централізовані (сітові) та комбіновані.Автономні контролери
Повністю завершений пристрій, призначений для обслуговування, зазвичай, однієї точки проходу. Зустрічаються найрізноманітніші варіації: контролери, поєднані зі зчитувачем, контролери, вбудовані в електромагнітний замок тощо. Автономні контролери розраховані на застосування найрізноманітніших типів зчитувачів. Зазвичай автономні контролери розраховані на обслуговування невеликої кількості користувачів, зазвичай до п'ятисот.
Мережеві контролери
Не дуже вдалий термін, що позначає можливість роботи контролерів у мережі під керуванням комп'ютера. У цьому разі функції прийняття рішення лягають на персональний комп'ютер зі встановленим спеціалізованим програмним забезпеченням. Мережеві контролери застосовуються для створення СКД будь-якого ступеня складності. Водночас адміністрація отримує величезну кількість додаткових можливостей. Крім простої роздільної здатності або заборони проходу, ви маєте, зазвичай, такі можливості:
- отримання звіту про наявність або брак працівників на роботі;
- ви маєте можливість практично миттєво дізнатися, де конкретно перебуває працівник;
- ви маєте можливість вести автоматичний табель обліку робочого часу;
- ви маєте можливість отримати звіт про те, хто і куди йшов практично за будь-який період;
- ви можете сформувати часовий графік проходу працівників, тобто хто, куди та в який час може ходити;
- ви отримуєте можливість ведення бази даних працівників (електронна картотека), у яку ви заносите всю необхідну інформацію про працівників, включно з їхніми фотографіями;
- і багато іншого. Тобто завжди є можливість виконати най екзотичніші побажання власника СКУД.
Комбіновані контролери
Поєднують у собі функції мережевих і автономних контролерів. За наявності зв'язку з керівним комп'ютером (on line) контролери працюють як мережевий пристрій, якщо немає зв'язку — як автономні.
Докладні технічні описи всіх типів контролерів серії TSS виробництва фірм «Сім пискав-TSS» (Росія) представлені в каталозі обладнання СКУД.
Заборона подвійного проходу
Заборона подвійного проходу (anti passback) — це заборона на пропуск через одну й ту ж точку проходу користувача, що не вийшов із приміщення. Природно, ця можливість існує тільки для повністю контрольованої точки проходу, позаяк зрозуміти, що людина увійшов, але не вийшла, можна тільки на проході, обладнаному двома зчитувачами на вхід і на вихід.
Функція заборони подвійного проходу введена для того, щоб ускладнити передавання ідентифікатора іншому обличчю. Взагалі, заборона подвійного проходу, як і будь-яке інше задоволення, призводить до досить шкідливих наслідків. Наприклад, підходить людина до турнікету на прохідний, підносить свою картку та бачить, що поруч вийшов знайомий, якого вона сто років не бачив. Людина, природно, зупиняється й через турнікет не проходить. Все! Другий раз система його не пустить! На вокзалах люди відчувають це на собі повною мірою. Ви пройшли на перрон, побачили, що електричка буде через двадцять хвилин, і пішли собі за пивом. Не тут було, випустити Вас випустять, але пустять назад на перрон тільки через сорок хвилин! Ось Вам і заборона подвійного проходу в дії.
Дисципліна проходу
Підтримка такого режиму проходів, за якого людина, що пройшла в приміщення, обладнана повністю контрольованою точкою проходу, не може пройти в жодне інше приміщення, попередньо не вийшовши з контрольованого.
Прохідна
Точка проходу, наділена особливими функціями. Людина, що не пройшла через точку проходу, позначену як прохідна, не зможе потрапити в жодне приміщення об'єкта. Зазвичай саме за часом проходу через прохідний підраховується робочий час.
Фотоідентифікація
Можливість виведення на екран монітора комп'ютера фотографії власника ідентифікатора (з бази даних). Фотоідентифікація застосовується на прохідний, як додатковий захід захисту від несанкціонованого проходу. Водночас рішення про прохід може прийматися як автоматично, так і з підтвердженням від контролера на прохідний.
Принцип функціонування системи контролю й керування доступом
Принцип функціонування системи контролю й керування доступом такий:
Кожен співробітник, клієнт, відвідувач фірми отримує ідентифікатор (електронний ключ) — пластикову картку або брелок із кодом, що міститься в ній індивідуальним кодом. «Електронні ключі» видаються внаслідок реєстрації перерахованих осіб за допомогою засобів системи. Паспортні дані, фото (відеозображення) та інші відомості про власника «електрононого ключа» заносяться в персональну «електронні картку». Персональна «електронна картка» власника та код його «електрононого ключа» зв'язуються один з одним і заносяться в спеціально організовані комп'ютерні бази даних.
Біля входу в будівлю або в належне контролю приміщення встановлюються зчитувачі, що зчитують із карток їхній код і інформацію про права власника картки та передають цю інформацію в контролер системи.
У системі кожному коду поставлена відповідно інформація про права власника картки. На основі суспкладання цієї інформації та ситуації, за якої була виведена картка, система приймає рішення: контролер відкриває або блокує двері (замки, турнікети), переводить приміщення в режим охорони, вмикає сигнал тривоги тощо.
Всі факти виведення карток і пов'язані з ними дії (проходи, тривоги тощо) фіксуються в контролері та зберігаються в комп'ютері. Інформація про події, викликані висунутням карток, може бути використана надалі для отримання звітів з обліку робочого часу, порушень трудової дисципліни та ін.
На підприємствах можна виділити чотири характерні точки контролю доступу: прохідні, офісні приміщення, приміщення особливої важливості, і в'їзди/виїзди автотранспорту.
Залежно від завдань, що стоїть перед Вами, Ви можете вибрати відповідну систему контролю й керування доступом.
Невелика СКУД дасть змогу запобігти доступу небажаних осіб, а працівникам точно вказати ті приміщення, у які вони мають право доступу.
Більш складна система дасть змогу, крім обмеження доступу, призначити кожному працівнику індивідуальний часовий графік роботи, зберегти й потім переглянути інформацію про події за день. Системи можуть працювати в автономному режимі та під керуванням комп'ютера.
Комплексні СКУД дають змогу розв'язати питання безпеки та дисципліни, автоматизувати кадровий і бухгалтерський облік, створити автоматизоване робоче місце охоронця. Набір функцій, що виконуються комплексними системами, дає змогу використовувати систему контролю для виконання конкретних завдань саме на Вашому підприємстві або об'єкті.
Докладні технічні описи типових і унікальних систем контролю доступу (структурні схеми, функціональні можливості та інструкції користувача) для різних застосувань представлені в каталозі систем СКУД